Mantar yetiştiriciliği kursuna giderek kendi bütçesiyle bu işi kurmaya karar veren Mustafa Yiğit, istiridye mantarı üretimine başladı.

İstanbul’un Şile ilçesinde yaşayan Mustafa Yiğit, Şile Halk Eğitim Merkezi’nde mantar yetiştiriciliği kursuna katılarak belge aldı. Yiğit, bu işi kendi imkanlarıyla kurduğunu ve destek almadığını söyledi. Ürettiği mantarları İstanbul pazarında sattığını ve kazandıkça daha ileriye taşımak istediğini belirten Yiğit, Satmazlı mahallesinde kurduğu seralarda kültür mantarı üretmeyi de düşünüyor.

İstiridye mantarı hakkında bilgi verebilir misiniz?

İstiridye mantarı (pleurotus ostreatus), dünyada çok sevilerek tüketilen mantardır. Ağaçların dibinde yetiştiği için kayın veya kavak mantarı da deniyor.

İstiridye mantarı üreticisi olmaya nasıl karar verdiniz?

Haberlere çıkmıştı, oğlum baba bu işi yapalım dedi. Şile Halk Eğitim Merkezi’nde mantar yetiştiriciliği kursu olduğunu öğrendim. Kursun çok faydasını gördüm ve bu işi kurmaya karar verdik. Bu serayı oğlum yaptı, esas iş sahibi oğlum. Biz de sağlığımız el verdiğince bu işi yapmaya çalışıyoruz.

Mantarı yetiştirmek için gerekli olan malzemeleri söyleyebilir misiniz?

Mantar kompostu en önemli malzemesidir. Pamuk, çöp poşeti, mantar tohumu gerekiyor.

Bu mantar türü nasıl yetiştiriliyor? Aşamaları nelerdir?

Karıştırma makinesi var, pamuk suyla beraber karışıyor. Daha sonra tohumunu atıp bir kere döndürüyoruz. Sonra torbalıyoruz. Poşetin ağzını bağlayıp 20-22 gün bekletiyoruz. Belli bir süre geçince poşetin yan kısımlarından küçük kesikler atarak hava almasını sağlıyoruz ve bir hafta on gün içinde mantarlar çıkmaya başlıyor. Büyüdüğünde ise topluyoruz. Büyüme sürecinin hızlanması için bu kesiklerden arada sulamak gerekiyor. Çadırın içinde kurduğumuz sulama sistemini çalıştırdığımızda ise nemlendirme işlemi tamamlanmış oluyor.

Kazanç sağlıyor mu?

Ürettiğim mantarları İstanbul pazarında tamamen pazarlıyorum. Tüm geçimi buradan sağlıyoruz. İyi de bir yatırım olduğunu söyleyebilirim. Aslında o zamanlar daha çok cazip gelmişti getirisi güzel olur diye, güzel ama o kadar da abartılacak kadar bir getirisi yok. 10-15 sera yapılırsa kazanç yükselir. Bizim üç çadırımız var. Maliyeti biraz büyük, zaman ilerledikçe kazandıkça daha ileriye götürme niyetimiz var.

Daimi müşterileriniz var mı?

Genelde toptan veriyoruz, pazarı var. Günlük 150-200 kilo gidiyor. Eğer iki çadır bir anda rast gelirse 300-400 kilo gittiği de oluyor. Şile de mesela özel müşterilerimiz de var, gelip alan da oluyor ama genelde biz götürüyoruz.

İstiridye mantarının faydaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Mantarın etten daha vitaminli olduğunu biliyoruz. Protein bakımından da oldukça zengin ve kalp sağlığına iyi geliyor. Aynı zamanda bağışıklığı güçlendirdiği ve kanser riskini azalttığı da söylenebilir.

Bu mantar türünün yemeği nasıl yapılıyor?

Kızartmasını yapıyoruz, hafif tereyağı veya zeytinyağıyla tavayı yağlayıp önlü arkalı kızartıyoruz. Ya da kahvaltıda bol soğanla kavurup içine iki veya üç yumurta kırıyoruz çok güzel oluyor. Pilavını yapıyoruz bulgur veya pirinç hiç fark etmiyor. Sebzeli, havuçlu, biberli, bezelyeli pilavı çok güzel oluyor. Ayrıca yemek olarak da yapılabiliyor, birçok tarifi var aslında.

Başka mantar türleri de yetiştirmek gibi bir düşünceniz var mı?

Şu an sadece istiridye mantarı var ama kültür mantarını da üretmeyi düşünüyorum. Bizim için daha çok pazarı olan mantarlar önemli, kültürle istiridye pazarı olan. Diğerleri de var ama onları genelde ilaç sanayi alıyor, ona gerek olmadığını söyleyebilirim.

Bu işi büyütmek istiyor musunuz?

Evet, büyütmeyi düşünüyoruz. Şu ana kadar destek almadık. Pandemiden dolayı ilçe tarıma gidip konuşamadık, geçen sene ve bu sene desteklerden faydalanamadık. Bunu kendi imkanlarımızla kurduk. Bütün gelirimizi yatırdık.