Şile Kalesi kendisini diğer kalelerden ayrılan silüeti ile Şile’yi tanımlayan simgelerin başında geliyor. Gözetleme kalesi olarak inşa edilen yapının tarihi ile ilgili iki farklı iddia bulunuyor. Günümüzde kabul gören iddiaya göre Cenevizliler tarafından 2000 yıl önce yapılmıştır. Bir başka iddiaya göre ise Bizanslılar tarafından inşa edilmiş ve sonrasında Osmanlılar tarafından kullanılmıştır.

1305’te Cenevizlilerin eline geçen kale,1396 yılında Yıldırım Bayezid komutasındaki Osmanlı ordusu tarafından fethedilmiştir. 100 metrekarelik alana inşa edilmiş olan kale 12 metre yüksekliğindedir. 4 katlı olan kalenin yapımında beyaz renkli kireç taşı kullanılmıştır. İlk katı kiler olarak kullanılan kalenin diğer katları 20 kişilik asker birliğinin barınabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Şile Kalesi, tarih boyunca iki kez onarım görmüştür. İlk önce Bizanslılar sonrasında ise Osmanlılar Şile Kalesi’ni gözetleme amacı ile kullanabilmek için onarım yaptırmışlardır. Hazine söylentileri neticesinde tarihi kale, definecilerin istilasına uğramıştır.

İstila, kalede derin bir tahribata yol açmıştır. Şile Kalesi’nin restorasyon çalışmaları 2015 yılında Şile Belediyesi ile Kocaeli Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından yapılmıştır.

İşte sosyal medyada yer alan ‘restorasyon’ eleştirileri:

Şile Kalesi restorasyonunun tamamlanmasından sonra eleştiriler artarken “Sünger Bob” benzetmesi yapıldı. Sosyal medya kullanıcıları özellikle Twitter’da, yapılan çalışmayı eleştirdi.

Hacı Kasım, İskele No:4, 34980 Şile/İstanbul