19 metre yüksekliğe sahip olan Şile Feneri, İstanbul’un Şile ilçesinde bulunuyor. Karadeniz’deki kıyı emniyetini sağlayan iki fenerden biridir. 1859’da Osmanlı İmparatorluğu zamanında yaptırılmış ve Şile’nin ikonik yapılarından biri haline gelmiştir.

Hala aktif olarak görevini yerine getiren Şile Feneri, bu özelliği ile ülkemizdeki aktif en büyük deniz feneri olmasının yanı sıra dünyadaki aktif olan en büyük ikinci deniz feneri olma özelliğini taşıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Şile Feneri’ni pilot fener olarak seçerek farklı bir kategoriye dahil etmiş bulunuyor.

Fener, orijinal yapısını koruyarak günümüze kadar gelmiş olması ile dikkat çekiyor. Deniz seviyesinden 60 metre yükseklikteki kayalıklar üzerinde 110 cm kalınlığında kule şeklinde inşa edilmiş olan fener, denizde yolunu kaybeden gemilere yol gösteriyor.

Fenerin tasarımı Türk mimarlar tarafından gerçekleştirilmiş ve Fransa’dan getirilen metal ve mercekler ile tamamlanmıştır.

Hem tarihi hem de simgesel kimliğiyle ikonik bir yapı olan fener günümüzde bir müze olarak gezilebiliyor. Fenerin giriş katında denizcilikle ilgili eski nesneler de sergileniyor ve bu detay fenerin daha ilgi çekici bir hal almasını sağlıyor.

Fenerin tarihini yansıtan gaz lambaları, eski usul aydınlatmalar ve teknik cihazlar bu müze fenerde antika kimliğiyle sergileniyor.

Bugün artık antika değerini almış eşyalar ve gaz lambaları feneri daha da ilgi çekici kılıyor. Fenerin içi dar olduğu için tüm eserleri incelemek 10-15 dakikanızı alabiliyor.

Yaz sezonunda Pazartesi günleri hariç haftanın tüm günleri 10:00-16:00 saatleri arasında müze olarak ziyaretçilere açık.

Şile’ye özgü hediyelik bir şeyler almak için deniz fenerinin hemen yanındaki küçük stanttan anahtarlık ya da magnet gibi nesneler satın alınabiliyor. Fenerin hemen yanında belediye tarafından işletilen bir de cafe bulunuyor, burası manzara seyretmek, kahve içmek isteyenler için güzel bir seçenektir.

Şile Feneri’nin önünden yol geçmiyor. Şile Feneri sokağının yakınlarına park ederek, Şile Feneri’ne yaya olarak ulaşım sağlanıyor.

  • Adres: Balibey Mh., Fener Cad., 34980 Şile/İstanbul